مطالب آموزشی

گزارش محیط کسب و کار آلمان - IFO

شاخص تمایلات تجارت آلمان که توسط گروه CESifo منتشر میشود، از نزدیک به عنوان شاخص اولیه شرایط فعلی و انتظارات کسب و کار در آلمان را بررسی می کند. این موسسه وضعیت کسب و کار و برنامه ریزی کوتاه مدت بیش از 7000 شرکت را در ارزیابی خود بررسی می کند. رشد مثبت اقتصادی باعث صعودی برای یورو است، در حالی که کاهش آن باعث ضعف یورو میشود.

موسسه IFO – Information and Forschung– یک سازمان پژوهشی غیرانتفاعی در آلمان می باشد که عضو گروه تحقیقات اقتصادی موسوم به CESifo Group بوده و از ژانویه 1949 مشغول مطالعه و پژوهش روی مباحث و حوزه های مختلف اقتصادی در کشور آلمان بوده است. این موسسه از سال 2002 رسماً وارد همکاری ساختاری با دانشگاه مونیخ شد و هم اکنون به عنوان یک نهاد تحقیقاتی در پیوند این دانشگاه شناخته می شود. موسسه IFO در حال حاضر تاثیرگذارترین و گسترده ترین اندیشگاه اقتصادی در آلمان به شمار رفته و نزدیک به 200 کارمند دارد که بیشترشان متخصصین و پژوهشگران زبده اقتصادی هستند.

ماموریت ویژه این موسسه ارائه تحقیقات اقتصادی کاربردی در خصوص اقتصاد آلمان و سپس اروپا بوده و هدف از این تحقیقات نیز تسهیل و بهبود فرآیند تصمیم گیری اقتصادی برای عموم شهروندان آلمانی می باشد.

گزارش محیط کسب و کار
از جمله گزارشهای مهمی که موسسه IFO به صورت ماهانه – معمولاً در هفته سوم ماه جاری – منتشر می کند، گزارش موسوم به «محیط کسب و کار» یا Business Climate می باشد. برای تهیه این گزارش، پژوهشگران موسسه IFO، نظرات و دیدگاههای حدود 7000 تن از مدیران بنگاه های کسب و کار آلمانی را در 4 حوزه کارخانجات، سازندگان واحدهای مسکونی، عمده فروشان و خرده فروشان در خصوص شرایط کنونی کسب و کار و نیز چشم انداز آنها از وضعیت آتی تجاری شان جویا می شوند و نهایتاً با شاخص سازی از این نظرات، معیاری تحت عنوان «شاخص محیط کسب و کار» را محاسبه و منتشر می کنند.

تاثیرگذاری روی EUR
با توجه به دامنه و وسعت جامعه آماری این پژوهش، عملاً شاخص محیط کسب و کار در آلمان را می توان به عنوان نشانگری پیشتاز در خصوص چشم انداز اقتصادی آلمان قلمداد نمود. از سوی دیگر اقتصاد آلمان نیز به عنوان بزرگترین اقتصاد اروپا شناخته می شود که مطابق با آخرین برآوردها بیش از 21% اقتصاد اتحادیه اروپا و 28% از اقتصاد حوزه یورو را در سال 2016 تشکیل می داده است.از این روی، طبیعی و منطقی است که انتظار داشته باشیم گزارشی همچون گزارش شاخص محیط کسب و کار IFO، روی نوسانات بازارهای مالی و به ویژه روی یورو به عنوان واحد مشترک ارزی اروپا تاثیرات قابل توجهی داشته باشد.

بازتاب تاثیرگذاری در نمودارها
آخرین بار، گزارش یادشده در روز جمعه 24 نوامبر 2017 منتشر شد و با توجه به اینکه شاخص محیط کسب و کار با رشدی قابل توجه به سطح 117.5 رسید – که عملاً بالاترین سطح تاریخی این شاخص نیز به شمار می رود – شاهد تقویت قابل توجه تقاضا برای یورو در برابر دیگر ارزها در بازار جهانی تبادلات ارزی بودیم به نحوی که این ارز در صدر جدول رتبه بندی قدرت ارزها در روز جمعه قرار گرفت. در چارت زیر رفتار جفت ارز EUR/USD را پس از انتشار گزارش مثبت یادشده ملاحظه می فرمایید:چنانچه پیداست، پس از انتشار این گزارش جفت ارز یادشده به حرکت صعودی خود با شتاب بیشتری ادامه داده و نزدیک به 90 پیپ تا سقف سشن معاملاتی جمعه رشد نموده است. در ذیل نیز همبستگی بالای شاخص محیط کسب و کار موسسه IFO را با رفتار قیمتی جفت ارز EUR/USD در سالهای گذشته مشاهده می کنید:از این مقایسه نیز برمی آید که در اغلب موارد، روند حاکم بر شاخص محیط کسب و کار موسسه IFO به عنوان نشانگری پیشتاز برای مسیر قیمتی EUR/USD عمل کرده و همبستگی بالایی با این نماد به عنوان مهمترین جفت ارز موجود در بازار جهانی تبادلات ارزی دارا می باشد. از این روی ادامه رشد شاخص محیط کسب و کار IFO را می توان به عنوان دلیلی دیگر بر روند صعودی بلندمدتی یورو در برابر دلار تلقی نمود که اخیراً در همین بخش سایت بدان پرداخته بودیم.

منابع:
forextime.com
cyclicalwaves.com


گزارش محیط کسب و کار آلمان - IFO


آموزش فاندامنتال فارکسمطالب آموزشی فارکسifoCESifoGerman Ifo Business Climate
گزارش محیط کسب و کار آلمان - IFO گزارش محیط کسب و کار آلمان - IFO
شاخص تمایلات تجارت آلمان که توسط گروه CESifo منتشر میشود، از ...

کانال تلگرام و گروه چت فارکس و بورس کانال تلگرام و گروه چت فارکس و بورس
کانال تلگرام ایران تریدرز (آموزش بورس و فارکس)https://t.me/irantradersirکانال ...

آموزش مقدماتی فارکس - درس 11: آموزش فاندامنتال فارکس آموزش مقدماتی فارکس - درس 11: آموزش فاندامنتال فارکس
تحلیل در بازار های مالی از جمله بازار فارکس به دو صورت تکنیکال ...

آموزش مقدماتی فارکس - درس 10: آموزش تحلیل تکنیکال آموزش مقدماتی فارکس - درس 10: آموزش تحلیل تکنیکال
همانطور که در جلسه قبل گفته شد دو نوع اصلی تحلیل در بازار ...

شاخص اشتغال بخش غیرکشاورزی (Nonfarm payrolls - NFP) شاخص اشتغال بخش غیرکشاورزی (Nonfarm payrolls - NFP)
تعداد مشاغل ایجاد شده در صنایع غیرکشاوری در طی یک ماه. این ...

آموزش مقدماتی فارکس - درس 9: روشهاس تحلیل بازار فارکس آموزش مقدماتی فارکس - درس 9: روشهاس تحلیل بازار فارکس
در درس هشتم اولین قدم را برای ورود به بازار فارکس برداشتید ...

آموزش مقدماتی فارکس - درس 8: افتتاح حساب آزمایشی فارکس آموزش مقدماتی فارکس - درس 8: افتتاح حساب آزمایشی فارکس
هشدار: در بازار فارکس برای موفقیت و کسب سود نیاز به دانش ...

دریافت ریبیت در بروکر فارکس تایم FXTM دریافت ریبیت در بروکر فارکس تایم FXTM
برای دریافت ریبیت در بروکر فارکس تایم دو حالت برای شما وجود ...

آموزش کامل و گام به گام فارکس آموزش کامل و گام به گام فارکس
آموزش گام به گام فارکس توسط ایران تریدرزاگر میخواهید به ...

آموزش مقدماتی فارکس - درس 7: آموزش نرم افزار متاتریدر آموزش مقدماتی فارکس - درس 7: آموزش نرم افزار متاتریدر
متاتریدر در واقع یک نرم افزار مربوط به بازارهای مالی هست ...